Pradžia / Radikaliai
 

Jonas Čiurlionis („The Skys“): „Mus groja šimtai radijo stočių užsienyje, bet negroja Lietuvoje“

Klasikinio / progresyviojo roko (vietomis – metalo) grupė „The Skys“ (www.theskys.com, www.facebook.com/wwwtheskyscom) puikiai pažįstama kokybiškos muzikos gerbėjams pasaulyje. Su ja bendrauja ir įsirašinėja „Roger Waters Band“, „Scorpions“, „Eurythmics“, „Cutting Crew“ bei kitų žymių grupių muzikantai. Tačiau Lietuvoje ši unikalaus skambesio grupė, regis, niekam nereikalinga, išskyrus muzikos gurmanus.

Mindaugas Peleckis
2012 m. Rugpjūčio 12 d., 22:43
Skaityta: 1425 k.
Visos nuotraukos - "The Skys" nuosavybė, išskyrus, kur nurodyta kitaip.
Visos nuotraukos - "The Skys" nuosavybė, išskyrus, kur nurodyta kitaip.

Naujausias „The Skys“ albumas "Colours of the Desert", kurį galima vadinti vienu geriausiu kada nors pasirodžiusiu Lietuvos roko muzikos albumu, buvo įrašytas Vilniuje („Mamas Studio“) bei Londone (garsiojoje „Liscombe Park Studios“, kur įsirašinėjo „Uriah Heep“ ir „Asia“). Garso režisierius – Steve Rispin (Tina Turner, „Asia“, „Tankard“ etc.).

„The Skys“ susikūrė 1995 m. lapkričio 10 d. Ją, kartu su „The Earth Confession“ (anksčiau – „Goetheanum“, „Spellbound“), galima būtų pavadinti viena geriausių Lietuvos progressive rock grupių.

Dabartinė grupės sudėtis tokia:

  • Jonas Čiurlionis– vokalas, solo gitara
  • Aleksandr Liutvinskij– ritmo gitara
  • Justinas Tamaševičius– bosinė gitara
  • Božena Buinicka– klavišiniai, vokalas 
  • Ilja Molodcov- mušamieji

 

"The Skys". Rolando Pociaus nuotr. 

Grupei talkina pagalbiniai vokalistai bei įvairūs muzikantai.  „The Skys“ grojo nemažai solo koncertų bei dalyvavo įvairiuose bendruose pasirodymuose, festivaliuose nuo Prienų iki Estijos, Vokietijos, JAV, Rusijos, Nyderlandų, Prancūzijos, Lenkijos etc.

Išleisti keturi albumai: „Civilised“ (1997; 2001 m. Jaunimo teatre surengtas to paties pavadinimo muzikinis spektaklis), „Dreams“ (EP, 1999), „Postmodern Game“ (2004) ir „Colours of the Desert“ (Cinderella Records ir Out of the Box Rec., 2011). Naujausias albumas Austrijoje buvo paskelbtas savaitės albumu, Norvegijoje pateko į prioritetinį sąrašą. 2004 metais grupė pelnė prestižinį apdovanojimą kaip „Best International Group“ iš „New York International Music Festival“. 2006 m. The Skys laimėjo Makato Artist of the Year Award (II vieta). 2011 m. pelnyta II vieta (iš 100 grupių) festivalyje Rockowe Andrzejki.

Apie šią grupę galima kalbėti ir perskaityti (daugiausia užsienio spaudoje) daug, bet geriausia būtų sužinoti, ką apie pačius save mano muzikantai.

Jonas Čiurlionis. Renatos Drukteinytės (fotogriausmas.lt) nuotr. 

**

Jonas Čiurlionis atsako į klausimus.

Davėte jau turbūt keliasdešimt interviu solidiems užsienio leidiniams, buvote jų gerai įvertinti, o pasak vieno spaudos pranešimo, tapote pasaulinio garso grupe. Atšventėte 16-ąjį kūrybos jubiliejų, pristatėte naują albumą, ir vis dėlto Lietuvoje Jus žino nedaugelis. Kodėl? Ar populiarumas (bent Lietuvoje) nėra Jūsų tikslas?

Aš nelabai pamenu, kad būtų pasirodęs pranešimas, jog esame pasaulinio garso grupė. Tai, kad esame viena iš labiausiai žinomų lietuvių roko grupių užsienyje – tikriausiai tikėtina. Kalbant apie populiarumą, nei Lietuvoje, nei už jos ribų tai nėra mūsų tikslas. Vilniuje esame surengę ne vieną anšlaginį koncertą didžiausiuose klubuose, tad klausytojų turime. Kita vertus, klausimas „kodėl?“ turėtų būti peradresuojamas, nes aš irgi nežinau, kodėl apie mus rašo „Classic Rock Magazine“, kuris net pavartoja lietuvišką žodį „Nuostabus“, apibūdindamas mūsų albumą, bet nerašo „Lietuvos Rytas“ ar „Delfi“; kodėl mus kviečia Lenkijos, Anglijos ar Švedijos festivaliai, bet nekviečia net ir daug mažesni Lietuvos festivaliai; kodėl per pastarąjį pusmeti vien iš Lenkijos mes parsivežėm 5 – 6 apdovanojimus, o nei vienuose Lietuvos apdovanojimuose nei karto nebuvome nominuoti; kodėl mus groja šimtai radijo stočių užsienyje, kviečia gyvai groti eteryje koncertus, bet negroja Lietuvoje; Keista vienok, ane? :)

Kaip vertinate savo naująjį albumą? Kiek suprantu, į jį įdėta daug darbo. Ar jam ko nors trūksta? Kažkas mestelėjo, jog viršelio dizainas prastas (man asmeniškai neužkliuvo nei blur‘as apačioje, nei gėlė, kuri atrodo tarsi iš fotošopo, bet tikriausiai taip nėra?).

Nemėgstu vertinti viešai savo darbų – tai muzikos kritikų ir klausytojų reikalas. Galiu pasakyti, kad užsienyje šis albumas sulaukė labai pozityvaus įvertinimo. Keletos muzikinių leidinių redaktorių Prancūzijoje ir Olandijoje jį paskelbė geriausiu 2011 metų albumu, Austrijos vienoje radijo stočių jis tapo savaitės albumu. Aš nežinau to kažko, kas ten ką „mestelėjo“, nei argumentų, kuo užkliuvo viršelis. Galiausiai, de gustibus non disputandum est :) Galiu pasakyti, kad gėlė nėra apdirbta su fotošopu.

Ar tiesa, kad buvote Afrikos valstybėje Džibutyje ir dykumos nuotrauka iš ten? O gal Džibutis – tam tikras simbolis? Jei taip, ką jis reiškia?

Kalbant konkrečiai apie viršelio nuotrauką, tai ji nėra daryta Džibutyje. Na, simbolikos Džibutyje aš per daug neieškočiau, aš jį labiau geografiškai traktuoju :)

Kaip pavyko „prisivilioti“ į naujojo albumo įrašus tiek daug garsių muzikantų? Mano nuomone, albumas – itin vykęs, su tuo neįmanoma ginčytis, jis, švelniai tariant, tikras balzamas sielai.

Džiugu, jei albumas patinka ir yra „balzamas sielai“ :). Dėl muzikantų – jau daug metų dirbame ir bendradarbiaujame su įvairiais, tame tarpe ir labai garsiais muzikantais, vadybininkais, prodiuseriais, nemaža dalis iš jų yra ir geri draugai, tad albume grojantys muzikantai yra mūsų bičiuliai, mielai sutikę padirbėti kartu.

Ko trūksta šiuolaikinei lietuviškai roko muzikai? Ką išskirtumėte iš lietuviškų Jums artimų stilistika grupių (progressive rock, metal)?

Dėl įtempto grafiko nelabai turiu laiko domėtis lietuviškos muzikos padange. Dažnai savaitgaliai prabėga užsienyje, tad į koncertus neišeina nueiti. Nelabai galiu ką pasakyti :) O šiaip tai, jei muzikantai mažiau rietusi ir keiktusi visokiuose socialiniuose tinklapiuose, o daugiau repetuotų, gal būtų daugiau naudos? :)

Kodėl grupės pavadinimas angliškas? Ką Jums reiškia „Dangūs“? Jūs esate filosofas, mokslų daktaras, tad įdomu, kokią metaforą turėjote galvoje, galvodamas grupei šį pavadinimą?

Kad „The Skys“ nereiškia „dangūs“, atrodo. Čia lyg naujadaras, o tokio žodžio žodyne kaip ir nėra. Nežinau, traktuoti galima labai įvairiai – sunku pasakyti, ką reiškia neegzistuojantis žodis, tiesa? Tokį grupės pavadinimą galvojom visi dar 1995 metais, net nelabai pamenu, kas iš mūsų jį pasiūlė.

Ar neturite ketinimų perleisti ankstesnių albumų ar išleisti kokio „besto“ arba „live‘o“? Juk ankstesni albumai turbūt prieinami tik kolekcininkams.

Tikiuosi perrašyti „Civilized“, nes man pačiam jis mielas kaip pirmasis grupės darbas. Būtų įdomu, kaip jis dabar naujai suskambėtų. „Dreams“ perleisti neplanuojam, o „Postmodern Game“ gal kada nors.

Kokie artimiausi „The Skys“ planai – koncertai ir pan.? Kur ir kada jus bus galima girdėti ir matyti?

Lietuvoje, kol kas koncertų neplanuojame, artimiausi planai - šį svaitgalįvienas festivalis Lenkijoje, kitą savaitgalį – du, viename iš jų dalyvauja ir pankų „tėvai“ "The Exploited" – bus smagu pasipogint :)

Kas Jums artimiau – „Van Der Graaf Generator“ ar „Gong“, „Pink Floyd“ ar „Pavlov‘s Dog“, o gal „Porcupine Tree“ arba net „The Residents“? Kokios progressive rock / metal grupės artimiausios grupės „The Skys“ muzikai?

Na, čia aš mielai disjunkciją pakeisčiau konjunkcija, tad Van Der Graafai ir Gongai, Pinkai ir "Pavlov‘s Dog", ir Porcupainai, ir visa kita gera muzika :) Kas artimiausia skaisams? Hm, mus lygina su daug kuo: „Pink Floyd“, „Eloy“, „Fish“, „Arena“, „Alan Parsons Project“, „Genesis“, „Hawkwind“. Tokia gausa palyginimų parodo, kad mes sėkmingai suformavom savo stilių, kaip pastebėjo ne vienas iš užsienio kritikų.

Įsiminė lenkų legendos „Breakout“ koveris, kurį esate atlikę. Kokių grupių dainas dar yra tekę perdainuoti?

„Breakout“ koverį ruošėme jų vokalistės vardo festivaliui, kuriame gavome specialų apdovanojimą. Šiaip koverių nedarome. Kažkada, dar senais laikais, grojome keleta kartų „Bitlomanijoje“, tai atlikome keletą bitlų dainų.

Ačiū už atsakymus.

Ačiū už interviu.

 

Komentarai
  • Vytautas
    2015 m. Spalio 23 d., 15:25
    Tai dėl pavadinimo tereikia pažiūrėti į žodyną: the skys daugiskaita reiškia klimatas, orai...

    O šiaip gražiai skamba, kai kur tikrai labai priminė Pink Floyd
  • Audra A.
    2012 m. Gruodžio 05 d., 02:39
    ...šaunuoliai....linkėjimai...
  • ....
    2012 m. Rugpjūčio 18 d., 18:25
    Viskam savas laikas, priaugs ir Lietuva vieną dieną.