Kas skaito manyje? Vienareikšmiškai − siela. Tiksliau, tai aš jai skaitau, o ji, nuolat kamuojama troškulio, geria žodžius, sakinius, mintis į save, pasinaudodama mano instrumentu − protu. Taigi, netiesiogiai, per tai, kokie tekstai jai patinka, o kokių visiškai nepriima, pamažu susipažįstu su savo siela. Į ją negalima žvelgti tiesiai, t.y., racionaliai. Linijinė logika nėra tinkamas instrumentas, kuriuo apsiginklavus mes galime žengti į jos teritoriją. Pamenat, kas nutiko Orfėjui, kai jis neiškentęs atsisuko ir įsmeigė savo akis-durklą į Euridikę – savo sielą. Todėl tirti sielą galima tik per šalutines jos apraiškas ir tik akies krašteliu, per tai, kas prie jos limpa, nuo ko ji suskamba ar nušvinta. Ji gyva, ji juda, nuolat atsukdama ir parodydama vis kitą savo šoną, kas aidu atliepia akimirka iš akimirkos mūsų kasdieniame gyvenime, šiuo metu taip vadinamoje objektyvioje realybėje, tarsi visa kita − sapnai, svajos, jausmai − būtų nerealūs. Siela krust ir pasaulis krust. Tarsi du viens kitą sukantys ratai, sukibę ne per bet ką, o per mane. Kartais būti tarp jų skauda, o kartais, kai nusibosta trukdyti tam judesiui, trukdyti realizuoti sielai jos vaizdinius, pajuntu begalinį malonumą, tarsi skriečiau ant bangos keteros. Taip griūdamas, vėl kildamas ir vis dažniau ir dažniau pabalnodamas bangą, mokausi džiaugtis kartu su nuolat gimstančiu pasauliu. Tai supratus, kažkas apsivertė mano pasaulio vaizde: svarbiausia pasidarė pažinti sielą. Nepamenu kas, berods Williamas Blake yra sakęs, kad pasaulis − tai sielos kūrimosi vieta ir aš su juo sutinku. Todėl tai, ką rašau, viskas apie ją ir nieko daugiau.
Kaip jau sakiau, į sielą žvelgti tiesiogiai negalima, o tik bandant pajausti, kas labiausiai ją džiugina, kas skaudina ir kam ji lieka visai abejinga. Niekad nemėgau savęs prievartauti, kažko siekti per jėgą. Vienu metu graužiausi, kad nesu ambicingas žmogus, o dabar tuo džiaugiuosi, nes ambicijos kyla iš proto ir noro nugalėti, o siela mėgsta atpalaiduotą būseną, tik tada galima išgirsti, ko ji nori. Taip ir sėdžiu toje būsenoje nuo mažens net nežinodamas kodėl, nieko ypatingai nesiekdamas, tik gaudydamas kažkokių tolimų, vos girdimų bangų šnaresį, kurį tik dabar pradedu suprasti kaip bandymą išgirsti ir prisiderinti prie eilinio sielos judesio.
Gerai žinau, kad jai visą laiką patinka, kai aš skaitau. Anksčiau skųsdavausi, kad neturiu atminties, nes koks bebūtų įdomus ir įtraukiantis tekstas, iš jo sugrįžęs parsinešdavau tik įspūdį, kažkokį ach, o žodžiai, mintys taip ir likdavo jame. Papasakoti kitiems, išskyrus tai, kad labai patiko, aš taip niekad ir nesugebėdavau. Net organinės chemijos tekstai (esu chemikas) jai patinka, todėl ir juos skaitant visą laiką reikėdavo išlikti budriam ir nenuskęsti tame ach, tam, kad kažkas naudingo darbui išliktų ir prote. Ir kur joje visa tai telpa, kaip ji nuo visų tų žodžių nesprogsta? Vienintelis man tinkamas paaiškinimas būtų tas, kad ji kažką su tuo daro, kažkaip tai transformuoja ir siunčia toliau į tokią pat begalinę vidinę realybę. Šiuo metu sielą aš matau kaip nukreiptą į vidų savąją dalį. Kaip asmenybė yra instrumentas veikti išoriniame pasaulyje, taip siela − vidiniame. Tai panašu į dviveidį Janusą, kai jo viena dalis ima senti, trauktis, mažėti, o kita − augti, skleistis, o tai kitai daliai, bent jau mano, labai patinka gerti tekstus − ir aš jai nedraudžiu, o gal vertėtų?
Bus daugiau.