- Ar čia saugu?
- Būk ramus, mano automobilį saugo jėgos laukas.
Meteoritai gracingai slydo „Chrysler“ paviršiumi, nepalikdami nė menkiausio įbrėžimo.
- Guru Guru, Tau būtina ne tik minčių inventorizacija, bet ir interiorizacija, kitaip sakant, jau laikas pereiti nuo išorinių, prie vidinių, giluminių veiksmų, - tarė Dravenis, - metas introspektyviai suprasti Tave supantį vandenyną, tik tuomet iš nepažinimo tamsos it ryklys iškils lemiamas, kertinis vidinis žvejo monologas. Užrašęs jį, Tu garso greičiu plauksi minčių vandenynu, rysi intelektualias žuveles, ir niekada nepasisotinsi... Tau savižina taps gilia vidinė patirtimi, introspektyvia žiūra, kurioje atsiskleis smulkių (ir vidutinių!) žuvų medžioklės grožis. Ryklys tai tapatina su gėriu.
- Gal su Loch Ness pabaisa? – suabejojo Guru Guru.
- Kaip tik su šia būtybe Tau teks susitikti. Patikėk, verta: praplėsi lingvistines žinias. Pramoksi priešistorinių kalbų...
Guru Guru abejojo...
- Būk ramus, dabar važiuosime pas šamaną, o jis tave pavers rykliu...
- Gal tikrai verta?
- Daugiau tokio šanso nebus, - pritarė Guru Guru Mylimoji.
- Važiuojame pas šamaną, - apsisprendė Guru Guru.
Jie kalbėjo sudėtinga kalba. Reikėjo paprastesnę išrasti. Kol kas tiko esperanto.
Kai pradėjo šnekėti esperanto, pokalbis pakrypo apie knygas. Skambant meteoritų dainoms, Guru Guru pradėjo pasakoti:
- Daugelis senų knygų tiesiog morališkai paseno. Ir visos tos iškasenos, kurios lingvistiškai vertingos, yra bullshit'as: "aš karalius toks anoks įsakau tą ir tą". Kam tai įdomu? Man ne. Geriau skaityti Beckett'ą, Camus, Eco, kitus vertus dėmesio rašytojus, o tie senukai homerai teilsisi ramybėj. Aišku, iš romėnų, graikų, rytietiškos klasikos galima kažko pasimokyti, o ir išminties esama, nesiginčysiu. Bet europiečiai vis dėlto savo išsilavinimo lygiu man artimiausi. Tegul kinai keičia savo hieroglifus į normalias raides, paprastina kalbą esperanto būdu į netoninę, nes tokia ji morališkai pasenusi kaip ir jų komunistinė/kapitalistinė/nomenklatūriškai maoistinė santvarka.
Kalba yra prietaisas, įrankis, skirtas bendrauti. Todėl ji turi būti paprasta. Austroneziečiai tai suprato. Jei kalba "slapta", ritualinė, ji gali būti sudėtinga, šamaniška, indėniška, ir pan. O visa kita turi būti poprostu, nebent apie labai aukštas materijas kalbama. Kita vertus, sudėtingiausius dalykus kas paaiškina paprasčiausiai, tas didžiausias išminčius, o ne atvirkščiai :D. Kam skaityti Bibliją 56 kalbom, jei esmė - nedaryk blogo kitam, nes pačiam pareis atgal? Jei tai suvoki, kam tuomet daryti bloga, kam netikėti Dievu, jei Jis vis tiek yra, tikėk ar ne. Pernelyg didelė fragmentacija visuomenėje, viską norima susiskirstyti į daugybę kriptografinių stalčiukų, kad tik "išrinktieji" suprastų. Taip, yra daugybė sričių ir jos turi savo specialistus. Bent 99,99 proc.žmonių tiesiog gyvena. Nes taip daro visa Gamta.
Jeigu ne meteoritų lietus, Guru Guru niekada nepasakytų šio monologo. Kosmoso valia. Klausytojai sėdėjo priblokšti.
- Guru Guru, ar tu vis dar nori tapti rykliu? – pagaliau atsitokėjusi, paklausė Giedrė.
- Kultiniu kultinių knygų rykliu.
Loch Ness knygynas, pašaliniams įplaukti draudžiama