Pradžia / Radikaliai
 

„Teatriuko“ premjera – spektaklis apie gyvą Vilniaus atmintį

Lapkričio 20 d., 12 val., Tautinių bendrijų namuose (TBN) teatras vaikams „Teatriukas“ mažiesiems žiūrovams pristatys premjerą – spektaklį „Žalia gyva“. Pagal smagų vaikišką žaidimą spektaklį apie Vilnių, apimantį laikotarpį nuo Gedimino laikų iki šių dienų, statyti ėmėsi režisierė Agnė Sunklodaitė.

Radikaliai.lt
2015 m. Lapkričio 17 d., 13:27
Skaityta: 133 k.
Nuotraukos iš Teatro “TEATRIUKAS” archyvo.
Nuotraukos iš Teatro “TEATRIUKAS” archyvo.

Pagrindinius vaidmenis spektaklyje sukūrė „Teatriuko“ įkūrėjai – aktoriai Dalia Mikoliūnaitė ir Žilvinas Ramanauskas. Scenografiją ir kostiumus spektakliui sukūrė dailininkė Giedrė Brazytė. Muzikos konsultantas – Gediminas Žilys. Spektaklio pastatymą finansuoja Lietuvos kultūros taryba. 

„Spektaklis yra apie atmintį, kuri mumyse gyva ir žaliuojanti. Galvodami apie temą spektakliui, mąstėme apie tai, kas skauda, gyva, apie vaikystės prisiminimus. Tokiu būdu gimė mintis statyti spektaklį apie Vilnių. Atmintis apie Vilnių mums, kaip ir kiekvienam lietuviui, labai svarbi. Norime, kad vaikai suprastų, jog praeitis kuria dabartį, nulemia ateitį. Būtina pažinti savo šaknis, žinoti savo istoriją, nes tik pažindami praeitį, mes pažįstame save. Norime parodyti vaikams, kad labai svarbu viskas, kas susiję ne tik su šalies, miesto, bet ir su šeimos istorija, todėl nereikia praleisti pro ausis to, ką pasakoja močiutė, senelis... Atmintį privalai turėti, nešiotis su savimi kaip brangų, gyvą daiktą ir būtinai turi ją saugoti“, – teigia spektaklio režisierė A. Sunklodaitė. 

Spektaklyje „Žalia gyva“ per žaidimą vaikams pasakojama Vilniaus istorija, tačiau čia svarbi ne tiek istorijos tėkmė, faktai, kiek tikros istorijos. „Norime parodyti, kad ir tuomet, prieš šimtus metų, gyveno vaikai, kurie sapnuodavo košmarus ir statydavo miestus, žaisdavo tuos pačius žaidimus, įsimylėdavo mergaitę ir dėl jos suvalgydavo batą... Mums svarbios šios bendražmogiškos istorijos, vienijančios gyvenusius anuomet ir dabar“, – sako režisierė A. Sunklodaitė. 

Šiuo spektakliu pasitinkamas 18-asis „Teatriuko“ sezonas. Mažieji žiūrovai jau įpratę, kad „Teatriuko“ aktorių pasirodymai yra kupini muzikos, smagių dainelių, žaidimų, įtraukiančių visą publiką. Visgi, pasak aktorės D. Mikoliūnaitės, šį kartą norėta sukurti kiek kitokį spektaklį. Ir nors šio spektaklio metu taip pat bus nemažai žaidimo, visgi čia svarbiausia – ne pramoginė, o edukacinė funkcija. 
Spektaklio veiksmas vyksta Vilniuje įvairiais laikotarpiais. Atspirties taškas – legenda apie Vilniaus įkūrimą – Gedimino sapnas. Tačiau, kuriant spektaklio scenarijų, norėta remtis ne tik istoriniais šaltiniais, juose aptiktais įdomiais faktais, bet ir papasakoti tikras istorijas, todėl ypač svarbi buvo dokumentinė medžiaga apie Vilnių. Vienu svarbiausių ir didžiausią įtaką padariusių įkvėpimo šaltinių tapo teatrologės Gražinos Mareckaitės knyga „Šiapus ir anapus Vilniaus vartų“, kurioje skelbiami autentiški autorės, kaip trečiosios vilniečių kartos atstovės, pasakojimai apie gyvenimą prieškario ir pokario Vilniuje. Tai iš tėvų girdėtos ar pačios autorės patirtos istorijos iš šeimos, kaimynų, bendraamžių – žinomų ir nežinomų žmonių – gyvenimo romantiškame Vilniaus priemiestyje, vaizdingose Rasų ir Pavilnio apylinkėse. 

Spektaklyje vaidinantys aktoriai D. Mikoliūnaitė ir Ž. Ramanauskas įkūnija daugybę personažų, pasakojančių ilgą ir turtingą įvykiais Vilniaus istoriją. „Mes tampame ir Napoleono, ir švedų, ir Stalino armija, konkrečiose spektaklyje pasakojamose istorijose virstame Romainu Gary, kunigaikščiu Gediminu, vokiečių berniuku, užklydusiu į Vilnių ir ieškančiu savo artimųjų... Teks suvaidinti net ožkytę. Dalia taps ir žyniu Lizdeika, įkūnys ir pačią G. Mareckaitę, ir R. Gary vaikystės meilę, ir Saulę Uždavinytę. Žinoma, vaidinsime ir patys save“, – pasakoja aktorius Ž. Ramanauskas. 

Spektaklį kurianti režisierė A. Sunklodaitė ir scenografė G. Brazytė – „Auksinio scenos kryžiaus“ nominantės – ir aktoriai D. Mikoliūnaitė bei Ž. Ramanauskas bendram darbui susitiko neatsitiktinai. Visi jie – vienos kartos kūrėjai, režisierė ir aktoriai - kurso draugai, baigę aktoriaus-filologo studijas Vilniaus universitete (kurso vadovai – Nijolė Gelžinytė ir Aidas Giniotis). Nors A. Sunklodaitė neseniai taip pat įkūrė teatrą vaikams „Labaiteatras“, ji džiaugiasi galimybe dalytis kūrybiniais sumanymais ir džiaugsmais su „Teatriuko“ aktoriais. 

„Džiaugiuosi, kad jie mane pakvietė. Manau, kad būtų kvaila konkuruoti ir nebendrauti. Dalia ir Žilvinas – mano kursiokai, labai gerai juos pažįstu. Norėjau su jais susitikti kūrybinėje plotmėje. Žilvinas turi retą talentą, jis visada pilnas idėjų, sumanymų, originalumas iš jo tiesiog pulsuoja. O Dalia – talentinga organizatorė, ji labai jautri. Mums smagu dirbti kartu. Gera būti su žmonėmis, iš kurių gali pasisemti naujų idėjų, įkvėpimo“, – prisipažįsta režisierė A. Sunklodaitė. 

Spektaklis „Žalia gyva“ skirtas 5–10 metų vaikams. Spektaklio premjeros š. m. lapkričio 20 d. laukiama Tautinių bendrijų namuose (TBN), vėliau spektaklis persikels į „Teatriuko“ erdvę (Aukštaičių g. 6, Paplaujos rajone), o po Naujųjų metų vaidinimą galės pamatyti Vilnijos ir Rytų Lietuvos regiono vaikai, mat „Žalia gyva“ bus rodomas šių regionų mokyklose ir bibliotekose. 

„Tikimės, kad šio spektaklio kūrybos procesas ne baigiasi, o atvirkščiai – tik prasideda. Tikime, kad jis augs, pasipildys naujomis įdomiomis istorijomis. Viliamės, kad atsiras daugiau galimybių, naujų erdvių jį parodyti dar didesniam skaičiui mažųjų žiūrovų ir paskleisti Žalia gyva dvasią dar plačiau“, – sako aktorė D. Mikoliūnaitė.  

Komentarai
  • Marija
    2015 m. Lapkričio 18 d., 14:30
    Sveikinu, linkiu sėkmės! Ledai pajudėjo!