Iš visų žmonių gyvenimo būdą veikiančių veiksnių dominuoja du: klimatas ir jau pasiektas kultūrinio išsivystymo lygis. Ellsworth Huntington
Klimatologas prof. Arūnas Bukantis, Vilniaus universiteto Hidrologijos ir klimatologijos katedros vedėjas, daugiau kaip du dešimtmečius tyrinėja Lietuvos ir Baltijos jūros regiono klimatą, jo svyravimus, klimato ir orų poveikį įvairioms žmogaus veiklos sritims. Kartu su bendraautoriais yra parašęs 13 monografijų, vadovėlių ir studijoms skirtų leidinių įvairiomis klimatologijos ir meteorologijos temomis paskelbęs daugiau kaip 90 straipsnių.
Jeigu šiandienę Žemę įsivaizduotume kaip didelę pramonės įmonę, jos veiklą jau reikėtų stabdyti, nes, remiantis turima informacija apie klimatą, ji jau nebevaldoma. Dangus ant galvos dar negriūva, bet laikas nuo šių signalų pasirodymo iki to momento, kai bus jau per vėlu, gali prabėgti labai greitai. Šios knygos tikslas – padėti skaitytojui susivokti, ko galima tikėtis iš atmosferos reiškinių, kokių galimybių yra pasiekęs mokslas, stengdamasis perprasti kaprizingą orų ir klimato charakterį.
Tai knyga apie naujo požiūrio į klimatą ir orus būtinybę, apie pasaulinę klimato kaitą ir jos keliamas grėsmes. Skaitytojas sužinos, ar žmogus jau geba valdyti ir keisti orus, kodėl ne visada pasitvirtina orų prognozės, kaip pačiam tapti sinoptiku ir apsisaugoti nuo pavojingų meteorologinių reiškinių, kokia yra gamtos stichijų prigimtis ir jėga, ar egzistuoja klimatinis ginklas ir ką gali geoinžinerija. Knygoje aptariama, kokį poveikį orai ir klimatas daro žmogaus savijautai ir sveikatai, patariama, kur galima įsigyti „orų vitaminų“, kaip meteorologai gali pagelbėti aviatoriams, statybininkams, žemdirbiams, finansininkams, sportininkams, turistams ir kt. Diskutuojama apie klimato įtaką žmonių protinei ir meninei veiklai, charakterio savybėms, mokslo progresui, ekonominėms ir politinėms krizėms.
Kas yra netikrosios saulės, žaliasis spindulys, juodasis žaibas ir kodėl net Aristotelis nežinojo, kad vėjas – tai judantis oras?
Kodėl drugeliui suplasnojus vienoje Žemės pusėje, kitoje po kurio laiko gali kilti uraganas?
Kur orai keičiasi tik dukart per metus, kur lyja beveik kiekvieną dieną ir kasdien šviečia saulė?
Ką pranašauja skirtingomis kryptimis danguje judantys debesys?
Ar teisingas liaudies spėjimas: „Jei per Kalėdas šalta, per Velykas bus balta“?
Kodėl per Korėjos karą Kinijos vadai pakartojo Čingischano taktiką ir puolimui pasirinko žiemos sezoną?
Ar įmanoma išvaikyti debesis, išsklaidyti rūką ir sutramdyti uraganus?
Ar klimatas daro įtaką meniniams žmogaus gebėjimams?
Jeigu klimatas daro įtaką menui, ar menas gali daryti įtaką klimatui?