Pradžia / Knygos
 

Prakeikimo kaina: KRISTUS SU AUTOMATU ANT PETIES

Ryszard Kapuściński, KRISTUS SU AUTOMATU ANT PETIES, Kaunas, Kitos knygos, 2009

Mindaugas Peleckis
2010 m. Sausio 10 d., 16:52
Skaityta: 559 k.
Prakeikimo kaina: KRISTUS SU AUTOMATU ANT PETIES

Ši 1975 m. lenkiškai išleista žurnalisto, fotografo, poe­to Ryszardo Kapuścińskio (1932–2007) knyga – viena tų, kurias galėčiau pavadinti kosmopolitiškai patriotiškomis. Toks mąstytojas buvo Albert’as Camus, panašiai pasaulį matė ir Kurtas Vonnegutas, o dabartinėje Baltarusijoje (Pinsko mieste) gimęs R. Kapuścińskis puikiai tinka jų draugijai. Šis žmogus matė daugybę šalių, stebėjo, kaip keičiasi valdžia Etiopijoje, Irane, Sovietų Sąjungoje, keliavo po Afriką, Lotynų Ameriką. Kai R. Kapuścińskis buvo nominuotas Nobelio premijai, jis pasakojo, jog rašo „žmonėms, kurie gyvena visur ir yra gana jauni, kad dar domėtųsi pasauliu“.

Būtent domėjimasis kitais ir daro maždaug 20 knygų autorių, reportažo meistrą R. Kapuścińskį išskirtiniu. Lietuviškai turime leidyklos „Mintis“ 2008 m. išleistą knygą „Kelionė su Herodotu“, o „Kristus su automatu ant peties“ prideda dar daugiau jo gilių įžvalgų.

„Visi Biblijos pranašai keikė Palestiną – nelaimingų tautų žemę. (...) Taip, čia niekas niekam neleis gyventi tarp žvaigždžių. Čia kiekvienas bus ištremtas ant žemės, kad matytų, kaip į ją geriasi kraujas, ir girdėtų, kaip sproginėja bombos“ (p. 31). Palestinos, Golano aukštumų ir kitos Artimųjų Rytų problemos buvo aktualios prieš daugiau kaip 30 metų, kai apie jas rašė R. Kapuścińskis, jos aktualios ir dabar. Nejau tikrai prakeikimas valdo Artimuosius Rytus? O jei taip (nesinori tikėti), tai nejaugi tas pats prakeikimas valdo Gvatemalą, Mozambiką ir kitas šalis, apie kurias rašė šis žurnalistas? O gal žmonėms, kuriems netrūksta ginklų, pritrūksta žmogiškumo? „Kodėl arabai pralaimėjo 1967-ųjų karą? (...) Izraelyje kare dalyvauja visi, o arabų šalyse – tik kariuomenė“ (p. 47).

Viena karo valanda, pasak R. Kapuścińskio, 1973 m. spalį kainavo 20 milijonų dolerių. Kiek kainuoja viena karo valanda 2010 m. sausį? Turbūt dešimtis kartų daugiau. Jei tiek pinigų būtų skirta milijardui pasaulyje badaujančių žmonių pamaitinti, kiek jų išmėtoma karo reikmėms, gal nereikėtų Kristui vargti už mus, nešiojant automatą ant peties?

Komentarai