Pradžia / Knygos
 

Kai žmonės tampa eilėraščiais: Šokiai. Poezija ir eilėraščiai

Aidas Marčėnas, Šokiai. Poezija ir eilėraščiai, Vilnius, Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, 2008
Kuo skiriasi poezija ir eilėraščiai? Kas yra poezija plačiąja prasme? Pasak knygos anotacijos, A.Marčėnas (išties rimtai pagerbtas poetas, gavęs Nacionalinę, Jotvingių premijas) rinkinyje „Šokiai“ atspindi savo 2005-2007 m. nuotaikas, išgyvenimus, apmąstymus, to laiko netektis, poetinių formų kitimus.

Mindaugas Peleckis
2012 m. Sausio 31 d., 16:01
Skaityta: 887 k.
Kai žmonės tampa eilėraščiais: Šokiai. Poezija ir eilėraščiai

Turbūt paklausite, o kodėl tokią "seną" knygą apžvelginėju? Manau, kad Menas yra belaikis, beerdvis, nors savyje gali talpinti visą pasaulio laiką ir erdvę...

Taigi kas yra „Šokiai“? Poezija ir/ar eilėraščiai? Literatūros kritikas Valentinas Sventickas sako, kad ši knyga – „laisva“, vaizdais ir žodžiais parodanti, kad „gyvųjų ir mirusiųjų pasauliai yra „jūsų ir mūsų“, kad nevalia brėžti ribos“.

„Šokiuose“ – daug užšifruotų (vos vos) užuominų į išėjusius bičiulius. Eilėraštyje „Gintarinis“, be abejo, kalbama apie Gintariuką, kaip jį vadino draugai, tiksliau, šviesaus atminimo Gintarą Beresnevičių. Kalbama intymiai (be abejo, ne seksualine šio žodžio prasme), jautriai: „tas didelis sutiktas jausmas tada // jau tada tau jaučiau amžinybę“ (p. 62).

Valentinas Sventickas aiškina, kad dėl A.Marčėno noro nesubanalėti, rašyti būtinai eiliuotą poeziją, šioje knygoje žmonės tampa eilėraščiais.

Dabar aiškiau – jei ši knyga „poezija ir eilėraščiai“, tai – poezija yra patys žmonės. Arba dievai. Apie vieną jų – amžinai šokantį hinduizmo dievą Šyvą – „Autoriaus žodyje: Iš genties papročių“ rašo ir pats A.Marčėnas. Šiaip jau poetai knygose retai komentuoja save, tačiau A.Marčėnas, matyt, bijojo, kad bus ne taip suprastas. Apie šokius jis kalba daug. Bet tai – ne religijotyrininko išpažintis (čia nėra sufijų dervišų šokių, užtat yra užuominų apie neparašytą, „Kietojo Disko nužudytą“ knygą „Šokiai iš medžio“, taip pat apie šokius su vilkais, valsą ir kt.; bet svarbiausia – čia yra poeto tėvo šokis, kuriuo jis labiausiai didžiuojasi; atrodo, knyga bent jau iš dalies skirta būtent jam, nors oficialiai ji skiriama broliui).

A.Marčėnas privertė mane suabejoti, ar verta šiais laikais skaityti tik poeziją arba tik eilėraščius. Renkuosi „du viename“ – poeziją ir eilėraščius.

Komentarai