Pradžia / Knygos
 

SOLIDUS, ĮDOMUS, TURININGAS ŽURNALAS: LIETUVOS BAJORAS NR. 17

N/A (Vyr. redaktorius Leonas Peleckis-Kaktavičius), LIETUVOS BAJORAS NR. 17, Lietuvos bajorų karališkoji sąjunga. Velykų savaitę pasirodė šiemetinis žurnalo „Lietuvos bajoras“ numeris. Kas įdomaus naujausiame istorijos ir kultūros leidinyje, kurį nuo 1995 m. leidžia Lietuvos bajorų karališkoji sąjunga (LBKS)?

Mindaugas Peleckis
2011 m. Gegužės 17 d., 11:09
Skaityta: 1012 k.
SOLIDUS, ĮDOMUS, TURININGAS ŽURNALAS: LIETUVOS BAJORAS NR. 17

Redaktoriaus skiltyje aptariama tai, kas dera tikram bajorui. Apie pagarbą savo artimui, apie tai, kad svarbu bet kokioje situacijoje išlikti padoriu, garbingu.

Įspūdinga LBKS vado Jono Ragausko inauguracinė kalba. Tai – LBKS žodis Karaliui Mindaugui. O tradicinėje rubrikoje „Dešimt klausimų“ pristatomas pats naujasis  vadas. Buvęs ilgametis Vilniaus krašto bajorų vadas, Bajorų rūmų tarybos pirmininkas pasakoja apie savo veiklą, apie tai, ką ruošiasi nuveikti per būsimą kadenciją, apie protėvius ir tradicijas artimiausių žmonių tarpe ir kt.

Dr. Bronislovas Vonsavičius tęsia straipsnių ciklą apie bajorijos ištakas. Šįkart rašoma apie bajoriją ir valstybės vadovus.

Kauno Vytauto Didžiojo universiteto mokslininkė dr. doc. Jūratė Čirūnaitė savo studijoje tiria 1567 m. Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės kariuomenės surašyme užrašytų 505 asmenų, priklausiusių 77 Kauno pavieto bajorų giminėms, įvardijimą.

Arūnas Kazys Kynas pasakoja apie popiežiaus Jono Pauliaus II protėvių pėdsakus Lietuvoje ir Lenkijoje.

Airijos Lietuvių Sielovados kapeliono Egidijaus Arnašiaus pasakojimas „Nėra kitos didikų giminės, kuri taip rūpintųsi Lietuvos praeitimi“ parašytas aplankius Londone Lietuvos didikų kunigaikščių Giedraičių palikuonį kunigaikštį profesorių Mykolą Giedraitį.

„Kur Lietuvos karaliaus karūna?“ – tai pirmasis Violetos Rutkauskienės straipsnis iš ciklo „Praeities mįslės“, atsiųstas specialiai iš JAV.

Silvijos Peleckienės tekstas skirtas įžymiai asmenybei – lietuvių kalbos ir raštijos tyrėjui, bibliografui grafui Jurgiui Pliateriui, kurio gimimo 200-ąsias metines neseniai minėjome.

Apie Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės paveldą Baltarusijoje plačiai pasakojama žurnalistės Vitos Morkūnienės straipsnyje. Čia – ne tik įdomi istorinė medžiaga, bet ir įspūdžiai iš pirmųjų lūpų, dabarties realijos.

Teresė Nijolė Preidienė apžvelgia Panevėžio krašto bajoro Klemento Sakalausko veiklą. Jis žinomas ne tik kaip privataus etnografinio muziejaus įkūrėjas, bet ir kaip etnokultūros paveldo puoselėtojas ir skleidėjas.

Tekste „Bajorai ant žirgų-2010“ – įspūdžiai iš LBKS organizuojamos tradicinės šventės.

„Literatūros ir meno“ rubrikos puslapiai skirti bajorams poetui Vyliui Kryževičiui, skulptoriui Konstantinui Bogdanui, dailininkei Emilijai Gaspariūnaitei-Taločkienei ir dainininkui, režisieriui, dainų kūrėjui Egidijui Mažintui.

Kauno Vytauto Didžiojo karo muziejus sulaukė unikalios dovanos – aušrininko, lietuviškos spaudos ir politinio veikėjo dr. Jono Šliūpo sūnus Vytautas su savo žmona bajoraite, LBKS nare Vanda, gyvenantys JAV, muziejui padovanojo pačių rankomis išsiuvinėtą Jano Mateikos (Jan Matejko) paveikslo „Žalgirio mūšis“ kopiją. Apie tai rašo Regina Rajeckienė.

Žalgirio mūšis – suformuojant iš medelių rekordinio dydžio užrašą „Žalgiris 600“  - įamžintas ir Nemenčinės miškuose. Medelių sodinimo akcijoje dalyvavo ir bajorai. Apie tai – pasakojimas iš įvykio vietos.

Prosenelių albumą, kuriame išsaugotos pasaulio gražuolių rinkimo akimirkos, varto LBKS maršalka Egidijus Matulevičius. Čia yra ir tokie žodžiai: „Gal ateis toks laikas, kai ir Lietuvos bajorai didžiuosis gražiausia „Mis bajoraite“. Juk tiek nedaug tereikia – ugnelės mūsų akyse ir mūsų sielose, gal dar truputį drąsos.“. O redakcijos prieraše pažymėta: „O gal jau atėjo toks laikas? Siūlome surengti gražiausios bajoraitės konkursą jau šiemet. Žurnalas pasistengtų įamžinti įdomiausias tokio konkurso akimirkas“.

Audronė Andrulytė žurnalo skaitytojams dovanoja įspūdžius iš Eduardo Fransua ir Rene André sukurtų parkų.

Rubrikoje „Iš archyvų“ tęsiamas 1919-1939 metų Lietuvos dvarų ir dvarelių sąrašo publikavimas.

2010 metų LBKS įvykių kroniką parengė Audronė Musteikienė.

Pirmajame žurnalo viršelyje – Vyriausybės meno premijos laureato Aloyzo Stasiulevičiaus drobė „Žygimantas Augustas ir Barbora Radvilaitė“.

Ketvirtajame viršelyje – profesoriaus Konstantino Bogdano sukurtas Vytauto Didžiojo biustas, kuris 2010 m. rugsėjyje „įsikūrė“ Griunvalde, šalia Jogailos.

96 psl. žurnalas visapusiškai solidus, įdomus, turiningas, jame skelbiamos publikacijos turės vertę ir praėjus daugeliui metų. Be to, jį malonu ir paimti į rankas. Ir dėl to, kad puošia žinomų menininkų darbai, ir kad iliustruotas dėmesio vertomis fotografijomis, reprodukcijomis, ir dėl aukštos poligrafinės kultūros. Jau ne pirmi metai, peržvelgus naują žurnalo „Lietuvos bajoras“ numerį, galima pasakyti: Lietuvos bajorai turi tikrai bajorišką žurnalą.

Komentarai