Pradžia / Knygos
 

ЧЕРНЫЙ ГЛАЗ - ПРОЧ ОТ НАС!: СТАРОВЕРЫ ЛИТВЫ: ИСТОРИЯ, КУЛЬТУРА, ИСКУССТВО

N/A (Grigorijus Potašenko ir Nadežda Morozova), СТАРОВЕРЫ ЛИТВЫ: ИСТОРИЯ, КУЛЬТУРА, ИСКУССТВО, Vilnius, Mokslo ir enciklopedijų leidybos centras, apipavidalinimas - Albertas Broga, 2011

Mindaugas Peleckis
2011 m. Balandžio 29 d., 19:33
Skaityta: 847 k.
ЧЕРНЫЙ ГЛАЗ - ПРОЧ ОТ НАС!: СТАРОВЕРЫ ЛИТВЫ: ИСТОРИЯ, КУЛЬТУРА, ИСКУССТВО

300 metų Lietuvos sentikių cerkvės gyvavimo proga išleista įspūdinga, gerai iliustruota knyga, kurioje įdomiai aprašoma mūsų šalies sentikių istorija, knygos, folkloras, ikonos, pateikiami žemėlapiai. Be sudarytojų Grigorijaus Potašenko (g. 1966) ir Nadeždos Morozovos (g. 1966), į pagalbą pasitelkti autoriai iš Rusijos (Jurijus Novikovas, g. 1938) ir Estijos (Mari-Liis Paaver, g. 1972).

Viena tradicinių religinių bendrijų Lietuvoje - sentikiai - turi įdomią istoriją, kuri čia aptariama išsamiai: pradedama nuo jų atsiradimo XVII a., skilus Rusijos cerkvei, atvykimo į Lietuvą 1679-1710 m., gyvenimo čia etapų. Knyga sentikių gyvenime – labai svarbi kaip ir ikona. Sentikių folkloras – gausus: esama kalendorinių papročių, dvasinių eilių, kareiviškų dainų, častuškų, mįslių, legendų ir net užkalbėjimų, nuo kurių apsisaugojima tikėjimu ir specialiomis formulėmis (pvz., Черный глаз - проч от нас!).

Beje, sentikių merginų galvos apdangalai primena musulmoniškąjį hidžabo aprangos kodą, bet jais islamofobai ir jų sekėjai dar nesusidomėjo. Smagu pažinti Lietuvos istoriją naujaip, per kitų tautų ir tikėjimų prizmę. Tada šaukti „Lietuva – lietuviams“ liežuvis neapsiverstų, ypač turint galvoje, kad grynų rasių ir tautų pasaulyje nėra. Kaip ir kalbų. Pavyzdžiui, anglų kalboje – šimtai, tūkstančiai žodžių, pasiskolintų iš persų, arabų, hebrajų, jidiš kalbų, o germaniškasis (senosios norvegų, olandų, senosios ir viduriniosios anglų kalbų) kalbos sandas sudaro vos 26 procentus.

Metų sandūroje pasirodė ir šios knygos lietuviškasis variantas.

Komentarai