Pradžia / Knygos
 

KVAILYBIŲ VERSLAS AR GARBINGOS TRADICIJOS?: ŠEŠĖLIŲ ŽMONĖS. VISA TIESA APIE SLAPTĄSIAS PASAULIO ORGANIZACIJAS

John Lawrence Reynolds, ŠEŠĖLIŲ ŽMONĖS. VISA TIESA APIE SLAPTĄSIAS PASAULIO ORGANIZACIJAS, Kaunas, Obuolys, vertimas - Giedrė Tartėnienė, apipavidalinimas - Audrius Arlauskas, 2010

Mindaugas Peleckis
2011 m. Sausio 28 d., 18:24
Skaityta: 1121 k.
KVAILYBIŲ VERSLAS AR GARBINGOS TRADICIJOS?: ŠEŠĖLIŲ ŽMONĖS. VISA TIESA APIE SLAPTĄSIAS PASAULIO ORGANIZACIJAS

Nors knygų apie slaptąsias pasaulio organizacijas yra daug, vis dėlto ši – trumpas ir gana profesionalus įvadas. Tai – plati paletė visokių pakraipų (o gal, kaip sako konspirologai, visi jie eina išvien?) slaptuomenių: asasinai, tamplieriai, iliuminatai, masonai, Siono vienuolynas, druidai, gnostikai, kabalistai, rozenkreiceriai, triados, cosa nostra, jakudzos, wicca raganos, „Kaukolė ir kaulai“. Aptartas slaptųjų bendruomenių pasirodymas populiariojoje kultūroje, kalbama apie „kritikus, aliarmistus ir sąmokslo teoretikus“ („kada paranoja tampa suprantama“?).

Knygos autorius teigia, kad „gilintis į šias teorijas be išlavintos logikos ir kritinio požiūrio yra pavojinga, nes nukreipiamas dėmesys nuo konkretaus pavojaus. (...) Karlas Saganas knygoje „Demonų apsėstas pasaulis: mokslas kaip žvaikė tamsoje“ bando analizuoti slaptųjų organizatorių fenomeno esmę. Mokslininkas pastebėjo, kad 95 proc. amerikiečių yra moksliškai neišprusę ir ieško įmantrių paaiškinimų natūraliems reiškiniams. (...) Peržvelgus ir įvertingus visus šaltinius, požiūrius, įrodymus ir nuomones apie slaptąsias organizacijas, man pasidingojo, kad jau kuris laikas egzistuoja nesąmonių rinka ir kvailybių verslas“ (p. 361).

Nesutinku su autoriumi. Jei garbusis skaitytojas mano, kad viskas, kas susiję su slaptosiomis pasaulio organizacijomis, tėra nesąmonės, tegul atsiverčia kad ir tinklalapą www.grandlodge.lt. Tai – „Lietuvos laisvųjų ir pripažintųjų mūrininkų Didžiosios ložės A.F. & A. M.“ interneto svetainė. Joje „Lietuvos senųjų laisvųjų ir pripažintųjų mūrininkų Didžiosios Ložės Didysis Meistras Br.: G.: K.:“ paaiškina: „Istorikai nurodo, kad laisvųjų mūrininkų (arba masonų) judėjimas prasidėjo prieš daugiau nei 250 metų, tačiau užuominos į senuosius mūrininkus veda kur kas giliau. Europos istorikas Norman Davies cituoja senąja anglų kalba parašytą dvieilį: „Jeigu istorija ne pokštas / Masonų protėvis - Babelio bokštas“. Iš senųjų Egipto misterijų, karaliaus Saliamono šventyklos kūrėjų, viduramžių Katedrų statytojų, ir alchemikų neretai kildinami masonai ir šiandien užima garbingą vietą daugelio demokratiškų šalių visuomenėse. Šiandien 130 pasaulio šalių  priskaičiuojama daugiau kaip 40 tūkstančių ložių, kurių nariai  pagal seną tradiciją puoselėja laisvės, lygybės ir brolybės idėjas. Mūsų brolija Lietuvoje pasižymi senomis ir garbingomis tradicijomis. Nuo pat XVIII a. antrosios pusės, kai buvo įkurta pirmoji lietuviška ložė, laisvieji mūrininkai dalyvavo daugelyje svarbių šalies istorinių ir kultūrinių momentų. Užtenka prisiminti balsavimą dėl baudžiavos panaikinimo, kurį inicijavo laisvieji mūrininkai, šviesą ir taurias idėjas senajame universitete skleidusius filomatus bei filaretus, galų gale Vilniaus Katedrą, kurią pastatė taip pat laisvasis mūrininkas Laurynas Stuoka-Gucevičius. Daugybė mokslininkų, menininkų, gydytojų, teisininkų ir kitų profesijų žmonių kartu pasirinko ir laisvojo mūrininko amatą. Nepaisant to, mes neprisiimame nuopelnų už tai, kas buvo praeityje, o garbingai tęsiame pradėtą darbą.“

Komentarai