Pradžia / Knygos
 

EKSTAZĖ: EMAUSAS. Romanas

Alessandro Baricco, EMAUSAS. Romanas, Vilnius, Alma littera, vertimas - Valdas V. Petrauskas, apipavidalinimas - marija jure. , 2010

Mindaugas Peleckis
2011 m. Sausio 28 d., 18:00
Skaityta: 898 k.
EKSTAZĖ: EMAUSAS. Romanas

Lietuvoje Alessandro Baricco (g. 1958) gerai pažįstamas iš romanų „Šilkas“, „Novečentas“, „City“, „Be kraujo“, „Toji istorija“, „Jūra vandenynas“, „Aistrų pilys“. A. Baricco, vadinamas garsiausiu šių dienų italų rašytoju, yra ragavęs ir filosofijos bei muzikos mokslų (tai ypač atsispindi „Novečente“, kuriame filosofija dera su muzika; režisieriaus Giuseppe‘s Tornatore‘s 1998 m. filmas „1900-ųjų legenda“ puikiai iliustruoja romaną), taip pat kartu su žymiu Prancūzijos elektroninės muzikos duetu „Air“ išleidęs albumą „City Reading“ (grupė sukūrė muziką, rašytojas įskaitė „City“), ėmėsi režisieriaus darbo (2008 m. filmas „Paskaita Nr. 21“). Dar vienas filmas, sukurtas pagal A. Baricco kūrinį, - režisieriaus François Girard‘o 2007 m. „Šilkas“ („Soie“).

„Emausas“ („Emmaus“, 2009) – vienas naujausių jo kūrinių (naujausias – „Istorija apie „Don Giovanni“, papasakota Alessandro Barrico“, 2010). Šiame romane – keturi jaunuoliai – Luka, Bobis, Šventasis ir anoniminis pasakotojas - išgyvena šiuolaikinio pasaulio siaubus juos bandydami pamiršti. Vaikinai lankosi bažnyčioje, slaugo senelius, nes yra „katalikai, tikintys“, turi savitas nuostatas, nesuderinamas su suaugusiųjų taisyklėmis. Į šį uždarą pasaulėlį įsiveržia naujas personažas – Andrė, parodanti vaikinams kitą pasaulio pusę, kurioje viešpatauja seksas, skausmas, baimė, neapykanta ir mirtis. Romanas neilgas, pasakojimas greitas (aprašoma tipiška šiuolaikinių jaunuolių istorija). Kaip ir bibliniame epizode apie mokinius Emause, tikroji Mesijo prigimtis atskleidžiama tada, kai jo nebėra. Emausas (gr. Emmaous, hebr. Hammat, „šiltas pavasaris“, arab. Imwas), esantis už maždaug 11 km į šiaurės vakarus nuo dabartinės Jeruzalės, žymus tuo, kad Jėzus jame dviem mokiniams (Kleopui, kuris greičiausiai buvo Simonas Petras, ir kitam, kurio vardas neišliko) pasirodė po prisikėlimo. Dabar šiame palestiniečių kaimelyje, sugriautame šešių dienų kare 1967-aisiais (tada Imwase gyveno per 2000 žmonių) Izraelio premjero Yitzhako Rabino (1922-1995) paliepimu, niekas nebegyvena.

A.Baricco „Emause“ taip pat niekas nebegyvena, tik prisiminimai, kuriuose - kančia ir meilė. Nors ši paaugliška, kartais – ekstatiška. „Ta pačia beprotiška Mergelės Motinos vienybe paženklinta ir kankinių ekstazė, ir kiekviena apokalipsė, žyminti laikų pradžią, ir anksčiau angelais buvusių demonų paslaptis“ (p. 136).

Komentarai