Pradžia / Knygos
 

KARO ABSURDAS IR ASTEROIDAI : ŠAUNIOJO KAREIVIO ŠVEIKO NUOTYKIAI. ROMANAS. 2-OJI PATAISYTA LAIDA

Jaroslav Hašek, ŠAUNIOJO KAREIVIO ŠVEIKO NUOTYKIAI. ROMANAS. 2-OJI PATAISYTA LAIDA, Vilnius, Tyto alba, vertimas - Almis Grybauskas, apipavidalinimas - Josef Lada, 2010

Mindaugas Peleckis
2010 m. Gruodžio 02 d., 19:04
Skaityta: 1520 k.
KARO ABSURDAS IR ASTEROIDAI : ŠAUNIOJO KAREIVIO ŠVEIKO NUOTYKIAI. ROMANAS. 2-OJI PATAISYTA LAIDA

Viena linksmiausių knygų, pirmąsyk pasirodžiusi 1923 metais pavadinimu „Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války“, yra idiotizmo enciklopedija, prajuokinanti iki ašarų ir skatinanti susimąstyti. Nors romanas ilgas (šiame leidime – daugiau kaip 700 puslapių), jis nebuvo baigtas (per dvejus metus parašytos 4 dalys iš 6) – Jaroslavas Hašekas, būdamas 39-erių, mirė nuo tuberkuliozės. Socialinis anarchistas, humoristas, žurnalistas, bohemos mėgėjas J. Hašekas be šio romano parašė apie 1500 apsakymų. J. Hašeko garbei 1976 m. pavadintas asteroidas Nr. 2734, o 1995 m. atrastas asteroidas Nr. 7896 įgijo Švejko pavadinimą.

O kol J. Hašekas su šauniuoju Šveiku skrenda aplink saulę, pažvelkime į šią nuostabią knygą kiek iš arčiau. Pirmąsyk Šveiko personažas atsirado 1912 metais  J. Hašeko knygoje „Šaunusis kareivis Šveikas ir kitos keistos istorijos“. Šveiko įvaizdis iki karo buvo kiek kitoks: po siaubingų ketverius metus trukusių įvykių šis kareivis tapo ne tik šaunus, bet ir kvailas, tiksliau – idiotas. („Esu valdiškas idiotas“, p. 23.)

Po J. Hašeko mirties pasirodžiusį romaną iliustravo Josefas Lada (1887-1957), Šveikui skyręs apie 600 karikatūrų. Vėliau jį daug kas mėgdžiojo (nors kai kurie, pvz., vokiečių dadaistas George‘as Grosz‘as (1893-1959), turėjo savitą stilių), vis dėlto J. Lados Šveikas išliko žymiausias.

Į čekų kalbą J. Hašeko dėka atėjo tokie žodžiai kaip švejkárna („karo absurdas“). Šveiko nuotykiai padarė įtaką daugybei kino kūrėjų, taip pat Bertoldui Brechtui (1943 m. egzilėje Kalifornijoje jis parašė pjesę „Šveikas Antrajame pasauliniame kare“, kurios pabaigoje Hitleris sušoka groteskišką šokį ir išnyksta sniege). Apie Šveiką sukurta filmų, operų, komiksų, miuziklų, yra jam skirtų statulų, restoranų.

J. Hašekas norėjo parodyti, jog vienintelė žmogaus gyvenimo prasmė – tiesiog gyventi, išjausti šią akimirką. Civilizacija serga, pagydyti jos nebeįmanoma, tačiau gyventi (net karo metu) su humoru įmanoma...

Knygoje daug paaiškinimų, daugiakalbio J. Hašeko kūrinio niuansų apibūdinimų (naudojamos vokiečių, vengrų, bosnių ir kitos kalbos).

-    Jums, kareiviai, nėra tokių kliūčių, kurių negalėtumėte įveikti! Dar kartą kartoju jums, jog nevedu jūsų į lengvą pergalę. Tai bus kietas riešutas, bet jis jūsų dantims! Ir jus šlovins amžių istorija.
-    Įsikišk sau į storąją, - vėl atsiliepė Šveikas.

 (p. 607)
 

Komentarai