Pradžia / Knygos
 

LIETUVIAI MEDĖJOS ŠEIMOJE: MEDĖJA IR JOS VAIKAI. Romanas

Liudmila Ulickaja, MEDĖJA IR JOS VAIKAI. Romanas, Kaunas, Jotema, vertimas - Jurgis Gimberis, apipavidalinimas - Vilūnė Grigaitė, 2010

Mindaugas Peleckis
2010 m. Gegužės 15 d., 03:31
Skaityta: 1218 k.
LIETUVIAI MEDĖJOS ŠEIMOJE: MEDĖJA IR JOS VAIKAI. Romanas

Šis romanas - atvirkščias mitas apie pašėlusią Kolchidės karalienę Medėją: romanas ne apie aistrą, o apie romią meilę, ne apie kerštą, o apie kilniadvasiškumą ir atjautą.

Žydų kilmės rusų rašytoja Liudmila Ulickaja (g. 1943) gimė Baškirijoje, Maskvoje studijavo biologiją. Dirbo genetikos ir biochemijos srityje. Literatūrinę karjerą pradėjo kaip žydų dramos teatro literatūros konsultantė. 1990-1991 m. pasirodė pirmieji jos kūriniai - filmų scenarijai "Seserys Liberty" ir "Moteris visiems" (pagal šiuos ir dar du rašytojos kūrinius sukurti filmai). Pirmasis romanas "Sonečka" (1992) tapo populiarus Rusijoje, Prancūzijoje, kitose šalyse. Vokietijoje L. Ulickajos romanai tapo paklausiausiais. Rašytoja už romaną "Medėja ir jos vaikai" 1998 m. Italijoje apdovanota Giuseppe‘s Acerbi‘o premija. "Iš pradžių užauginau vaikus, tada ėmiau rašyti", - sako L. Ulickaja, pirmąją knygą išleidusi būdama 50-ies.

Pasak graikų mitologijos, burtininkė Medėja, saulės dievo Helijo vaikaitė ir herojaus Jasono žmona, turėjo du sūnus - Mermerą ir Feretą. Mitai teigia, jog abu sūnus greičiausiai nužudė Medėja, iš čia kilo ir Medėjos komplekso pavadinimas, kalbant apie tėvus, žudančius savo vaikus.

L. Ulickajos romano herojė - graikė Medėja Mendes, mergautine pavarde Sinopli. Našlė, po linksmuolio žydo dantisto vyro mirties dešimtį metų vilkėjusi juodus drabužius. Medėja nudažo ant velionio vyro obelisko penkiakampę žvaigždę laikantį smaigalį - taip "atsirado šeštas spindulys ir žvaigždė tapo panaši į Kalėdų žvaigždę, iš senovinių atvirukų, be to, kėlė ir kitokias asociacijas" (p. 16).

Kupinu netikėtumų pasakojimu L. Ulickaja seka sagą apie šiuolaikinę Medėją. Joje pasakojama vienos didelės giminės kelių kartų istorija. Stilius - ironiškas, subtilus. Personažai - spalvingi, kaip ir Krymas, kuriame vyksta veiksmas.

"(...) Medėjos palikuoniai - rusai, lietuviai, gruzinai, korėjiečiai. Mano vyras svajoja kitais metais, jei turėsim pinigų, atsivežti čia mūsų mažąją anūkę, pagimdytą vyresniosios marčios, juodaodės amerikietės iš Haičio. Nuostabiai malonus jausmas priklausyti Medėjos šeimai, tokiai didelei šeimai, kad visų jos narių net nepažįsti iš veido, ir jie tolsta praeityje ir ateities perspektyvoje" (p. 256).
 

Komentarai