Pradžia / Knygos
 

Vertė: Gyvenimo ritmas

Antoni Kępiński, Gyvenimo ritmas, Vilnius, Vaga, vertimas - Kazimieras Algimantas Antanavičius, 2008

Mindaugas Peleckis
2010 m. Sausio 26 d., 18:47
Skaityta: 704 k.
Vertė: Gyvenimo ritmas

A.Kempinskis (1918-1972) – pasaulinio garso lenkų filosofas ir psichiatras, parašęs tokias žymias knygas kaip „Neurozių psichopatologija“, „Šizofrenija“, „Melancholija“, „Psichopatija“, „Baimė“. A.Kempinskio informacijos metabolizmo ir aksiologinės (vertės) psichiatrijos teorijos išgarsėjo visame pasaulyje.

Kaip lenkų kareivis matęs Antrojo pasaulinio karo siaubus, A.Kempinskis buvo įkalintas nacių koncentracijos stovykloje Miranda del Elbro (Ispanija). Patirti sunkumai mokslininkui sukėlė daug apmąstymų. Jis tapo vienu pirmųjų tyrinėtojų, kuriam parūpo nacių koncentracijos stovyklos kalinių psichologinės problemos.

Visgi labiausiai A.Kempinskis išgarsėjo savo veikalu „Gyvenimo ritmas“, kurį pagaliau galime skaityti ir lietuviškai. Ši knyga – esė rinktinė, kurioje nagrinėjamos ribinės filosofijos, psichopatologijos, sociologijos bei psichologijos problemos.

Įdomios A.Kempinskio įžvalgos gali pasirodyti ir politologams. Štai kad ir ši, aktuali ir dabar, artėjant rinkimams į Lietuvos Respublikos Seimą: „Kiekviena iš šalies primesta ideologija, nesvarbu, koks jos turinys, pavojinga tuo, kad ima stabdyti raidos procesą. [...] Žmogus nustoja tobulėti ir pavirsta idėjai tarnaujančiu aklu įrankiu, nes nebemato nieko, tikrai užsibrėžtą tikslą“ (p. 10).

A.Kempinskio knyga patiks tiems, kam priimtinas a.a. Gintaro Beresnevičiaus įvairiapusiškas įžvalgumas, nes tai – tikrai ne psichiatrijos vadovėlis. Kai A.Kempinskio įžvalgos tapo aforizmais. „Agresija visada kyla iš baimės“. „Psichiškai nesveiki yra tie, kurie mato daugiau, supranta kitaip ir kenčia daugiau“. „Civilizacija – tai galia valdyti pasaulį, kultūra – meilė pasauliui“. „Vaikas – tai kosmosas“. „Kiekviena aplinka tuo pat metu yra ir gera, ir bloga“. „Gamta visada išmintingesnė nei bet kokia žmogaus idėja“. „Jaunystėje savižudybė – pagalbos šauksmas, senatvėje – tik mirties kvietimas“.

Komentarai