Prieš mūsų akis – dar vienas klasikinės knygos “I Ching” (čia verčiamos kaip “I Čing”, nors galimi ir kitokie variantai) vertimas, mus pasiekęs iš angliškojo, kurio autorius – Rytų kultūros žinovas Brianas Browne’as Walkeris – knygą papildė komentarais ir paaiškinimais. B. B. Walkeris aiškina, kad prie “I Ching” turime prisiliesti nuoširdžiai, atmetę abejones ir nepasitikėjimą, norėdami geriau pažinti save.
Paprasčiau kalbant, tai – “Permainų knyga”, kuria kaip kinų orakulu (tapusiu globaliu reiškiniu) daug kas iki šiol naudojasi kaip sėkmės garantu. Iš tiesų, kaip ir visi burtai (kurių gausiai turime baltiškoje kultūroje), ši knyga yra dvilypė: iš vienos pusės, tai tėra burtų vadovėlis, tačiau iš kitos – harmonijos mokykla. Juk mokomės žaisdami, o burtai, kauliukų metimas tėra vienas iš žaidimų.
64 heksagramos ir jų komentarai – vienas seniausių klasikinių filosofinių veikalų Kinijoje, kuriame išdėstyta senovinė kosmologinė-filosofinė sistema, sudaranti kinų kultūros pagrindą. Manoma, kad knyga buvo sudaryta maždaug IX a. pr. Kr.
“I Ching” esančios 64 heksagramos (guà) sudarytos iš šešių ištisinių ir petrauktų linijų (yáo). Ištisinės linijos – tai Jang, petrauktos – In pradai. Taip pat heksagramos dalinamos į trigramas (manoma, kad iš pradžių atsirado būtent trigramos). Buriama kraujažolės stiebeliais, monetomis, kauliukais irk t.
Dabartinėje postvisuomenėje “I Ching” mistifikuojama, teigiama, kad knygai daugiau kaip 5000 metų (iš esmės remiamasi mitu, kad knygą sukūrė legendinis Kinijos monarchas Fusi maždaug 2800 m. pr. Kr.), ją bandoma pritaikyti verslui. Tačiau kinų filosofijos esmė nesikeičia: žmogus turi naudoti savo gerąsias savybes, siekdamas klestėjimo, suprantimo, o svarbiausia – dvasios ramybės.
“I Ching” įtaka Rytų ir Vakarų kultūroms – milžiniška, nors į šią knygą galime žiūrėti ir su lengva pašaipa. Pvz., Pietų Korėjos vėliavoje yra taijitu (kor. taegeuk) simbolis (In ir Jang harmonija), reiškiantis visumą, apsuptas aštuoniomis trigramomis, kurios reiškia dangų, vandenų, žemę ir ugnį. Nekomunistiniais laikais Vietnamo vėliavoje taip pat buvo trigramos (Vietnamo imperijoje – ugnies, li; Vietnamo respublikoje – dangaus, qián).
Vakarų pasaulis apie “I Ching” sužinojo XIX a. pabaigoje. “Permainų knyga” susižavėjęs Carlas Gustavas Jungas sukūrė sinchroniškumo teoriją. Pagal “I Ching” daugelį savo kompozicijų sukūrė Johnas Cage’as. Žymioji “The Beatles” daina “While My Guitar Gently Weeps” sukurta George’o Harrisono, kai šis atsivertė atsitiktinį “I Ching” puslapį ir pamatė jame frazę “gently weeps” (“švelniai rauda”). Dar viena legendinė grupė – “Pink Floyd” – kai kurias savo dainas (pvz., “Set the Controls for the Heart of the Sun”) taip pat sukūrė remdamasi “I Ching”. Šiai knygai pagarbą atidavė ir Hermannas Hesse, kuris už pagal ją parašytą romaną “Stiklo karoliukų žaidimas” (1943) gavo Nobelio premiją.
Galbūt tai atsitiktinumai, tačiau žmones, pasikliovusius “I Ching”, lydėjo sėkmė…