Pradžia / Garsas / Sound
 

TOMAS BYČKOVAS IR NUŠVIESINANTI JO MUZIKA. Kai užlipi į kalną, supranti, kad dar neužlipai

Atsitiktinai sužinojęs apie Tomą Byčkovą, jo HANG'ą, nuostabiai skaidrią, nušviesinančią muziką, suradau ir jos autorių, kuris mielai sutiko pasikalbėti (2017 05 03). 2015-2016 m. išleistus muzikanto albumus MUZIKOS SKULPTŪRA ir VIENĄ KARTĄ galite rasti ir pakartot.lt. Taip pat intriguoja ir jo bei kolegų grupė THE FLYING FISH.

Mindaugas Peleckis
2017 m. Birželio 03 d., 13:04
Skaityta: 190 k.
TOMAS BYČKOVAS IR NUŠVIESINANTI JO MUZIKA. Kai užlipi į kalną, supranti, kad dar neužlipai

Kai užlipi į kalną - supranti, kad dar neužlipai
Kai matai draugų veidus - supranti, kad dar esi kelyje
Kai myli visus - supranti, kad čia namai
Tai tie kartai - dėl kurių vis bandai ir bandai

Pakalbam kaip su Tomu Byčkovu, ar kaip su grupe The Flying Fish?

Atsakau dabar kaip Tomas Byčkovas Skrydis su Hangu. Su grupe šiek teik užtruksime, kol rasime bendrinantį formatą.

Kas tu?

Tomas Byčkovas, 19850628 Vilnius.

Kodėl muzika?

Atsimenu, kaip atsidares daugiabučio langą rėkiau Jacksono dainą Earth song. Buvau vaikas. Po to nesupratau, kodėl aš taip pasielgiau. Buvo šiek tiek gėda, nes kaimynai matyt irgi nesuprato. Tai įvyko mokyklos laikais. Toks mano pirmasis prisiminimas apie muzikos galią - išleisti jausmus, žinutę. Dar mėgdavau klausyti M1plius prieš miegą. Instrumentą į rankas paėmiau prieš 8 metus.

Kurias dainas, kompozicijas sukūrei pirmas?

Skrydis su Hangu. Solo variantas. Vis pasikviesdavau draugus groti kartu.

Pirmos dainos su žodžiais - Take rest, Namo, Monkey mind.

Dabar su tais draugais sukūrėme grupę The Flying Fish.

Kas tau yra tiedu albumai, kurie išties privertė susimąstyti, kokių talentų Lietuvoje esama?

Muzikos skulptūra ir Vieną kartą - tai labiau užfiksuoti mano etapai nei albumai. Norėčiau sukurti įrašus, kuriems galėčiau skirti žymiai daugiau laiko ir resursų.

Kokiuose įdomesniuose koncertuose dalyvavai?

Man labiausiai įstrigo pasirodymas su grupe Subtilu-Z Bartininkų bažynčios griuvėsiuose. Geras jausmas būti Lietuvos viduryje, toli nuo didmiesčių, aplink zuja kombainai ir traktoriai - rugiapjūtė, o mes bažnyčioje be stogo grojame muziką.

Kas daro didžiausią įtaką?

Dažnai - rytas arba naktis. Dar pusiau miegas. Tuos impulsus vėliau sąmoningai išvystau į kūrinius.

Neseniai tapo įkvėpimu Sebastian Salgado foto albumas Sahel. Su kaimynu gitaristu grojome pas mane studijoje, turėjome motyvą, bet buvo neaišku, ką čia darome. Tada ėmiau vartyti albumą, o bičiulis groti su gitara. Tada paaiškėjo, apie ką mes.

Mane žavi Andy Goldsworthy santykis su žeme, miškais, krituliais.

Įtaką daro ir vaizdai. Kartais atrodo, kad man muzikoje yra svarbiau vaizdas galvoje, nei garsas.

Jei reiktų paminėti muzikinę įtaką - tai žymų įspaudą paliko 7-ojo dešimtmečio psichodelinis rokas. Matyt todėl muzikoje man svarbu vaizdas. Morrisonas norėjo muzikos, kuri žmogaus galvoje pieštų vaizdinius.

Žinoma, man daro įtaką kiti muzikantai, kurie groja Hangais. Manu Delago man patinka labiausiai.

Daug įkvėpimo įneša bičiuliai iš The Flying Fish.

Kokias užsienio ir Lietuvos grupes, muzikantus vertini labiausiai?

Šioje sferoje pas mane neblogas bardakas. Nesu nuoseklus. Retai perklausau visą grupės albumą. Atsitiktinai aptinku man patinkančius dalykus ir jais mėgaujuos. Naujų srovių pasisemiu KEXP radijuje.

Man patinka muzika, kurią aš išgirdęs negaliu tiksliai pasakyti, tai bliuzas, rokas, džiazas, folkas, rapas. Klausai ir nesupranti, nežinai ko tikėtis.

Pastarieji lietuvaičių darbai, kurie mane užkabino - Umiko Aftermath, Kamanių šilelis Namai, Sheep got waxed Pushy.

Užsienis toks didelis, kad net nežinau, ką paminėti. Patinka užkliūti už perliukų, kurie neturi šimtų tūkstančių peržiūrų youtube. Pvz.: Tiny Hazard.

Dabar galiu nesustodamas klausyti We lost the sea - Song of departure.

Keisčiausi nutikimai.

Aplankiau draugus, kurie įkūrė gyvūnų priegaludą fermų gyvūnams Trys paršeliai. Išsitraukiau Hangą ir karvės reakcija man sujaudino iki gelmių. Jį klausė ir girdėjo.

Prisimenu aklą vaiką Sicilijoje. Mama privedė jį prie manęs, kai grojau gatvėje. Ėmėme kartu groti. Atrodė, kad jis ėmė matyti, o man spalvos raibuliavo. Akimirka, kai norisi verkti.

Kartą grojau naktį prie centrinio pašto Vilniuje. Priėjo trys girti vaikinai. Sutikęs tokius, nežinai, ar viskas baigsis laimingai. Vienas ėmė įsidirbinėti. Tačiau kiti du sukluso. Vienas jų nusivedė smarkuolį, o likęs išklausęs kelis kūrinius, pasakė: Esu blogas - mušuosiu, vagiu, bet šita muzika yra gera. Nueik į psichuškę, ten ji padės.

O juokingiausias - laukiu oro uoste, kol atkeliaus mano kuprinė su instrumentu. Kai pasirodė, prajuokino vyruk reakcija: Žėk, cha cha, nu nesu da matęs, kad kas su kepsnine skraidytų.

Aš randu tai, ko ieškau, tiek svetur, tie Lietuvoje. Vertinu žmogaus kūrybinę galią ir drasą.

Galiausiai, kas yra ta kepsninė, t. y. hangas?

Hangas atsirado 1999 metais. Jį sukurė Felixas ir Sabina iš Šveicarijos. Kaip bebūtų keista, tai nėra senovinis instrumentas sukurtas rytų šalyse. Maniškis pagamintas 2008. Nuo tada su juo ir žaidžiu. Per 7 metus keliaudamas pagrojau beveik visų Europos šalių gatvėse. Įsimintiniausia vieta - šalia vulkano Etnos kraterio. Taip pat džiaugiausi stebindamas Hangu Nepalo žmones, kurių namai buvo sugriuvę po neseniai įvykusio žemės drebėjimo. Šiuo metu prisijungiu pagroti prie kelių muzikinių kolektyvų ir kuriu muziką kartu su draugais.

Albumas Vieną kartą... taip prasideda istorijos. Šiame albume jų išgirsite vienuolika. Kiekviename kūrinyje skamba po du instrumentus. Istoriją veda hangas, o vis kitas instrumentas nuspalvina detales. Istorijos įrašytos sodo namelyje, kurį matote viršelyje. Pasakotojai: Tomas Byčkovas – hangas Saulius Petreikis – trimitas Kornelija Giedrikaitė – violončelė Laurynas Vaitkus – lamzdelis ir skudučiai Agnė Simutytė – kanklės Dmitrijs Michailovs – akordeonas, puodynės Povilas Velikis – akordeonas, puodynės Tautvydas P. A. Augustinas – vokalas ir elektrinė gitara Julius Stakėnas – kalimba Adomas Šimkūnas – bansuri fleita Įrašų prodiuseris Jonas Mitašiūnas Happy Street Records Albumo dizainerė Sigita Mockutė - Psigidelia. Plačiau - www.SkrydisSuHangu.lt.

Ačiū. Gero tolesnio skrydžio.




Komentarai