Pradžia / Garsas / Sound
 

LIETUVIŠKAS HARDROKAS: koks jis? Kvietimas į diskusiją

Iš 1950-ųjų elektrinio bliuzo gimęs hard rokas (dažnai vadinamas heavy metal, kas iš esmės yra vienas ir tas pats stilius) jau tapo klasika, kai kalbame apie tokias grupes kaip Led Zeppelin, The Who, Queen, Black Sabbath, Deep Purple, Aerosmith, AC/DC, Van Halen. Grupės, kurios nepasuko poproko ar kitų stilių link, tebeegzistuoja, atsiranda hard roko atmainų revival judėjimai, kitaip tariant, viskas, kaip ir visada visatoje, kartojasi iš naujo. Todėl Garbanotas Bosistas yra Led Zeppelin+, o bemaž visos doom metal grupės atkartoja kažką iš Black Sabbath. Tai neišvengiama, kaip neišvengiama ir tai, kad tenka pripažinti, jog lietuviškas hard rokas (heavy metal) yra labai geras. Nedejuokime: turime tikrai puikias grupes, kurių daugelis, deja, neturėjo tokių sąlygų kaip išvardintosios kapitalistinio pasaulio komandos: tai - KATEDRA (be abejonės, geriausioji iš visų), SVARAS 409, PLACKARTAS, ORKUS/REBELHEART, MEDIUM, VEIDRODIS, LAIPTAI, SIENA, NON STOP, PLENTAS, PILIGRIMAS, SBS, AUDRONAŠA, HOROSKOPAS, HIPERBOLĖ, PELENAI, RAMYBĖS SKVERAS, ROJAUS TŪZAI, TIGRO METAI, KVADRATAS, DYKUMA, TRYLIKA, FOJE (taip, prisiminkite MEILĖS NEBUS PER DAUG ir ne tik), STIFFER, WOLFSOME, ROAD KILL, FAKTAS, POST SKRIPTUM, VOLIS, BOVY, AUGUST BAND, STRESAS, MOLTEN TRAIL, AD LIBITUM, EURIKA MASYTĖ (kai kurios dainos) ir daugybė kitų, dažnai primirštų arba dar visai naujų grupių. Pažvelkime kiek plačiau.

Mindaugas Peleckis
2016 m. Gruodžio 22 d., 09:42
Skaityta: 299 k.
LIETUVIŠKAS HARDROKAS: koks jis? Kvietimas į diskusiją

Lietuviškas hardrokas, mano galva, neprivalo atkartoti (nors neretai taip nutinka) angliškojo, amerikietiškojo ir pan. Kartais jis yra originalus ir savitas (nesvarbu, kad ši grupė yra grojusi ir kitais stiliais, bet ši daina yra akivaizdus hardrokas):

Kas lietuviško hardroko pradininkai?

Turėjome ir turime gerą mokyklą: hipius RAGANIAI (jie iki šiol groja), kelias, bet stiprias progressive rock grupes: SAULĖS LAIKRODIS, SPELLBOUND/GOETHEANUM/THE EARTH CONFESSION, KIELWATER, o dabar ir pasaulyje (JAV, Japonijoje ir kt.) šlovę pelnančią THE SKYS.

Mano manymu, be prog/art- prisilietimo hardrokas nykus. Kaip jis nykokas būtų ir be agresijos, kuri liečiasi su thrash metal, speed metal.

Turėjome ir turime lietuviškąsias Doro Pesch: grupės HOROSKOPAS vokalistę Rimą Vaštakaitę, anksčiau su Ričardu Laginausku kartu yra dainavusi Rosita Čivilytė, o grupėje MEDIUM dainavo Jūratė Pečkytė.

Kada išleistas pirmasis Lietuvos metalo albumas? Be jokios abejonės, tai KATEDRA, kuri 1989 m. įrašė ir 1990 m. išleido MORS ULTIMA RATIO (LP).

Tiesa, anksčiau atsiradę hardroko albumai, po truputį traukiami "iš stalčių", vis labiau džiugina: pagaliau žinome (perleistas kartu su nauju albumu 2015 m.) apie alytiškių SVARAS 409 1987 m. albumą GYVENIMO ALBUMAS. 1989 m. PLACKARTAS išleido albumą NUEITAS KELIAS.

Kas hard roko pradininkai Lietuvoje? Piligrimas nurodo 1981 m. sausio 1 d. datą. Vilius Kraujalis pasakoja, kad SBS susibūrė 1979 m. Tie patys metai minimi ir grupės AUDRONAŠA. SVARAS 409 tvirtina, kad tai jie Lietuvoje pradėjo groti hard roką.

Atrodo, kad teisūs visi, tačiau V. Kraujalio liudijimas, jog jis, Darius Rutkys ir Darius Medžiukas dar 1979 m. rugpjūtį kaip JUODIEJI HEROLDAI grojo vaikų klube "Meteoras" (buvusi parduotuvė "Saturnas", Karoliniškės, Vilnius), panašus į pačią pradžią. Tiesa, albumą SBS išleido toli gražu ne iš karto. Į Vilniaus plokštelių studiją grupė atėjo tik 1989 m. Legenda tapusi V. Kraujalio daina Mėnulio šviesa sukurta 1982-1983: Tai buvo tokia hipiška versija, su vargonų pragrojimu pradžioje, tikriausiai ir geriausia versija, sako V. Kraujalis. Jį įkvėpė klasika, YES, KING CRIMSON, LED ZEPPELIN, ZODIAC, RUSH, AC/DC,

Kol kas šį straipsnį laikau pradėtu, tiksliau, pradėta diskusija. Dalinkimės įrašais, prisiminimais, pavadinimais.

Neoficialūs ir oficialūs albumai Lietuvos hardroko albumai XX a. 9-ajame dešimtmetyje buvo kuriami gana aktyviai, o topuose karaliavo daug roko grupių: jau minėtos HOROSKOPAS, ORKUS, KVADRATAS, RAMYBĖS SKVERAS, TIGRO METAI, AUDRONAŠA, DYKUMA, TRYLIKA ir daugybė kitų, kurios jau išvardintos ir kurių visų neįmanoma išvardinti.

Nenoriu nuskriausti pamiršęs nė vienos grupės, visos jos puikios ir vertos atskiro dėmesio, tačiau visų nesuminėsi. Todėl šis straipsnis yra greičiau diskusijos pradžia. Parašykite, kokios hard roko/heavy metal grupės (lietuviškos) Jums artimiausios, kokias prisimenate, juk esama mažai žinomų, primirštų.

P.S. Pakartot.lt prie hardroko priskiria šiuos albumus.

Pirmoji pankroko/no wave grupė Lietuvoje (nuo 1981-1982 m.) negrojo hardroko, tačiau ją neabejotinai žinojo muzikinis pogrindis:

Kai kas pirmuoju Lietuvos hardroko kūriniu vadina šią dainą:

Komentarai