Sausio 19 dieną Krakių (Kėdainių r.) Mikalojaus Katkaus gimnazijoje atidaryta dailininkės ir mokslininkės, dėstytojos Indrės Gražulevičiūtės-Vileniškės kūrybos – tapybos darbų – paroda Stebuklinga žvaigždė. Kur gi veda, kur gi kviečia, apie ką byloja, o gal pranašauja toji tapytojos kūrybos Stebuklinga žvaigždė?.. Beje, tai bene penkiolikta personalinė produktyvios menininkės kūrybos paroda. Kai kurie šių darbų per pastaruosius metus kurti pleneruose, kai kurie – tapytojos studijoje.
Indrės Gražulevičiūtės-Vilėniškės asmeninio archyvo fotografija
Parodoje, atidarytoje unikaliame Lietuvos miestelyje, kuriame, beje, po Nepriklausomybės atgavimo atkurtas vienintelis Lietuvoje seserų kotryniečių vienuolynas, eksponuojama net 15 pačių naujausių I. Gražulevičiūtės-Vileniškės tapybos darbų. Parodoje vrauja aliejinės tapybos, taip pat mišrios technikos darbai. Ir išties, pažvelgus į eksponuojamus paveikslus, nejučia pasijaučia žiemiška atmosfera, taip pat ir praėjusių Kalėdų dvasia. Pirmiausia apie tai byloja ir paveikslų spalvos (mėlyni, auksiniai tonai), paveikslų motyvai (žvaigždės, saulės, aukuro) įvaizdžiai, ir jų pavadinimai (Stebuklinga žvaigždė, Saulutė, Aukuras, kt.). Apskritai Indrės paveiksluose daug vidinio dinamizmo, judėjimo, polėkio… Susidaro įspūdis, kad visi vaizduojami paveikslų objektai – ir žvaigždės, ir saulė, net ir medžiai – yra nuolatiniame kosminiame judėjime.
Ypač žavi Stebuklingos žvaigždės ciklo paveikslai – auksine ir sidabrine spalva žėrinti, tarsi besisukanti, saulė-žvaigždė lyg Kometa įelektrina ir išjudina visą paveikslo (paveikslų) atmosferą, mėlyniatonės mėlynaakės nakties aurą. Ši stebuklinga žvaigždė lyg Visata, regis, apglėbia ir visa žemę, net vandenų pasaulį su žuvimis, ir visą dangų. Galbūt šią stebuklingą Žvaigždę galima laikyti ir Visatos, Kosmoso simboliu.Indrės Gražulevičiūtės-Vilėniškės paveikslų ciklas 'Stebuklinga žvaigždė'. Indrės Gražulevičiūtės-Vilėniškės asmeninio archyvo fotografija
Kituose parodos paveiksluose eksponuojami ir kiti Indrės pamėgti motyvai – paukščių, ypač pelėdos, lapės, – kurie itin dera prie šventiškos visos parodėlės atmosferos. Ir ugniaspalvės lapės, ir akiniuotosios pelėdos tapytojos kūryboje asocijuojasi su išmintimi, žinių poreikiu, mokslo svarba. Tos lapės ir pelėdos – nelyg indų deivės Sarasvatės, išminties ir žinių globėjos.
Indrės Gražulevičiūtės-Vilėniškės paroda Krakėse. Indrės Gražulevičiūtės-Vilėniškės asmeninio archyvo fotografija
Indrės Gražulevičiūtės-Vilėniškės paroda Krakių Mikalojaus Katkaus gimnazijoje veiks sausio ir vasario mėnesiais.
Ši Indrės paroda jau Naujaisiais – 2024 metais – tarsi pratęsia ir šventinį laukimo – Kalėdų – laiką... Juk Kalėdų (ir pokalėdinis žiemos) metas – tai laikas, kai labiausiai mes stokojame ir Šviesos, ir Šilumos… Galbūt kažkiek ši nuostabi Indrės paroda tai padės kompensuoti ir mūsų būčiai suteikti Šviesos, Vilties ir Tikėjimo stebuklais.