Pradžia / Knygos
 

108 NUŠVITIMAI: ATVERK SAVO ŠIRDIES DURIS: IR KITI BUDISTŲ PASAKOJIMAI APIE LAIMĘ

Ajahn Brahm, ATVERK SAVO ŠIRDIES DURIS: IR KITI BUDISTŲ PASAKOJIMAI APIE LAIMĘ, Vilnius, Tyto alba, vertimas - Inga Bytautė, apipavidalinimas - Asta Puikienė, 2010

Mindaugas Peleckis
2010 m. Spalio 15 d., 17:46
Skaityta: 1309 k.
108 NUŠVITIMAI: ATVERK SAVO ŠIRDIES DURIS: IR KITI BUDISTŲ PASAKOJIMAI APIE LAIMĘ

Budistinės knygos visada laukiamos Lietuvoje. Jų nėra daug, tačiau atsirenkamos kokybiškai.

Šios knygos autorius – charizmatiška asmenybė. Ajahnas Brahmas arba Ajahnas Brahmavamso Mahathera gimė Londone 1951-aisiais kaip Peteris Bettsas. Iš darbininkų klasės kilęs vaikinas laimėjo stipendiją ir septintojo dešimtmečio pabaigoje Kembridžo universitete ėmė studijuoti teorinę fiziką. Baigęs studijas, metus fiziką dėstė mokykloje, tada išvyko į Tailandą, kur tapo budistų vienuoliu, garbaus Teravados mokytojo Luang Poro arba Phra (1918-1992) mokiniu. Į garbiojo Luang Poro laidotuves susirinko daugiau kaip milijonas žmonių, tarp jų – Tailando karališkoji šeima. Ajahnas Brahmas praėjo nemažą kelią: buvo pakviestas į Australiją, kur įkūrė pirmąjį Pietų pusrutulyje Bodhinyanos budistų vienuolyną, kuriame dabar įsikūrusi didžiausia Australijoje budistų bendruomenė. Statant vienuolyną, Ajahnas Brahmas pats paragavo statybininko duonos – jo rankomis pastatyta nemažai šio vienuolyno pastatų. Vienuolis skiria daug laiko sergantiesiems, mirštantiesiems (ypač vėžiu), kaliniams. Pagarsėjo ir dėl „skandalo“: 2009-aisiais į vienuoles įšventino keturias moteris, tad Tailande vadovų kaip „laisvamanis“ buvo pašalintas iš bendruomenės gretų. Tačiau Ajahnas Brahmas ėjo savo keliu. Dabar jis vadovauja Australijos ir Singapūro budistams, yra išleidęs dvi knygas, publikavęs daug straipsnių ir kas savaitę jo pamokymus internete peržiūri dešimtys tūkstančių „YouTube“ lankytojų, o paskaita apie vienatvę (http://www.youtube.com/watch?v=6fb4IYpKYRA) žiūrėta jau daugiau kaip 136 000 kartų!

„Atverk savo širdies duris“ – puikus budizmo pradžiamokslis tiems, kas nieko nežino apie budizmą arba žiūri į jį skeptiškai. Ajahnas Brahmas nagrinėja rimtas problemas, tačiau pateikia skaidrius, linksmus, nušvitusio žmogaus patarimus. Tarkime, pasakodamas istoriją apie tai, kaip viena mergina dėl neišlaikyto egzamino kaltino vienuolius („net mantrų nemoka deramai kalbėti“), jis daro išvadą: „Žmogui niežtėjo užpakalį. Jis pasikasė galvą. Niežulys vis tiek nepraėjo“ („Kitų kaltinimas“, p. 159-160).

Sukrečiantis pasakojimas apie išsivadavimą nuo skausmo. Skausmui reikia suteikti laisvę. Reikia liautis bandyti skausmą suvaldyti: „Tai ir yra skausmo įsileidimas. Ar skausmas pasiliks, ar išeis, dabar jau vis tiek. Tik tuomet skausmas išties išnyksta.“ („Išsivadavimas iš skausmo“, p. 84)

Vienuolis kalba apie depresiją, pagimdžiusią „milijardus dolerių siekiantį verslą“. „Depresija yra tarsi kalėjimas, per kurį pereina daugelis iš mūsų. „Ir tai praeis“ padės mums išgyventi. Šis išmintingas pamokymas taip pat pašalins vieną iš didžiausių depresijos priežasčių – laimingus laikus priimti kaip savaime suprantamą dalyką“ („Ir tai praeis“, p. 129).

Knygoje yra skyriai „Tobulumas ir kaltė“, „Meilė ir pasiaukojimas“, „Baimė ir skausmas“, „Pyktis ir atleidimas“, „Kuriant laimę“, „Kritinės problemos ir jų kilniaširdiški sprendimai“, „Išmintis ir vidinė tyla“, „Protas ir realybė“, „Vertybės ir dvasinis gyvenimas“, „Laisvė ir nuolankumas“ bei „Kančia ir išsivadavimas“. Šiuose skyriuose – 108 miniatiūros (tai budistams itin svarbus skaičius, simbolizuojantis 108 pagundas, kurias tenka įveikti siekiančiajam nirvanos), kuriose rimtai, bet šmaikščiai atskleidžiamos svarbiausios gyvenimo tiesos. Tiesa, Ajahnas Brahmas nepretenduoja į absoliučios tiesos žinovą, nes „geriausia būtų iš viso liautis ginčytis“: „Tas, kuris žino, nesako; Tas, kuris sako, nežino. Tai gali skambėti labai išmintingai, bet tik tol, kol suprasite, kad tas, kuris tai pasakė, vis dėlto nežinojo!“ („Tylos mokslas“, p. 211)

Komentarai